OEM Supplier for melamine dinner plate for Mumbai Manufacturer
OEM Supplier for melamine dinner plate for Mumbai Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We have now a hugely efficient team to deal with inquiries from buyers. Our goal is "100% client gratification by our solution high-quality, rate & our team service" and take pleasure in a great popularity among clients. With several factories, we will provide a wide assortment of OEM Supplier for melamine dinner plate for Mumbai Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Montreal , Greek , To get more information about us as well as see all our products, please visit our website. To get more information please feel free to let us know. Thank you very much and wish your business always be great!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Pass the pepper? Pass the salt? How about passing them both? A grinder for course salt crystals and pepper corns all in one is genius. Sleek, modern styling of clear acrylic windows and stainless steel construction with mills on both ends that are fully adjustable for grinds that range from fine to coarse. Not only perfect for your tabletop and stove top but also your picnic basket.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/salt-pepper-grinder-all-in-one-stainless-steel-black/
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!











