12 Years Factory wholesale melamine serving bowl Supply to French
12 Years Factory wholesale melamine serving bowl Supply to French Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We're commitment to offer you the competitive price ,remarkable products excellent, also as fast delivery for 12 Years Factory wholesale melamine serving bowl Supply to French, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Amsterdam , Myanmar , We welcome you to visit our company & factory and our showroom displays various products that will meet your expectations. Meanwhile, it is convenient to visit our website. Our sales staff will try their best to provide you with the best services. If you need more information, please do not hesitate to contact us via E-mail, fax or telephone.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Colourful and interactive child’s puzzle tray with cutlery, cup and plate.
Tray, plate, knife, spoon, fork and cup all of the parts slot into place to form a puzzle. Made from melamine and dishwasher safe, this colourful interactive dinner tray from Royal VKB can be used to teach the correct table setting at mealtimes.
Anny’s Plastic Tableware is a reputed Manufacturer & Supplier Of best Disposable Plastic tableware and packaging. http://www.annysplastictableware.com supply aluminum foil rolls, foil airline lunch boxes, foil bakery pans, foil take-out containers, plastic disposable plates and bowls, promotion imprinted plastic cups and glasses, wedding plastic tableware, plastic dessert cups, disposable plastic flatware etc. We also provide custom-made products.For more details visite : http://www.annysplastictableware.com
We’d love to hear from you!
Tel: +86-579-87654106
Email: sales@annysplastictableware.com
Add: Room 203, Unit 2, Building 3, TIANYIJIAYUAN, Xi’nan Rd, Wuyi County, Zhejiang
Province, China.
Let’s connect with us
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.











