Competitive Price for melamine kids mug for Ukraine Manufacturer
Competitive Price for melamine kids mug for Ukraine Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We normally think and practice corresponding on the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and also the living for Competitive Price for melamine kids mug for Ukraine Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , Argentina , Buenos Aires , So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we provide, effective and satisfying consultation service is supplied by our professional after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So you should make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We've been confident that we have been going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Website login karey :www. skengineers.info www.skindustries.info CUSTOMER CARE 08081308899,09319414137, 09058844721 09319933241, …
CHAN:
And the tainted milk has also made its way to Indonesia. Supermarket shelves have been cleared of the suspect products and official warnings published to alert people to the danger. Here’s more.
STORY:
Jakarta’s governor, Fauzi Bowo, gave the official position on all kinds of milk and milk-related products that come from China.
[Fauzi Bowo, Jakarta Governor]:
“If in other countries these kinds of products are already pulled out, why must we wait until victims show up?”
The head of the Food and Drug Supervisory Agency, Husniah Rubiana Thamrin, says widespread testing of Chinese products started on Tuesday.
[Husniah Rubiana Thamrin, Head of Food and Drug Agency]:
“We have stopped the import of dairy products from China sinceSeptember 18, 2008. We have banned all dairy products from China.”
The agency is also clearing shelves of other Chinese dairy products.
[Husniah Rubiana Thamrin, Head of Food and Drug Agency]:
“We have taken those products from shelves and sealed them untilwe are done with the investigation.”
The government opened a hot line for the public to ring if they see a variety of products such as wafer sticks, yogurts, ice creams, milk drinks and sweets on sale.
Raids in shops are ongoing and Thamrin says the agency will warn distributors selling the products, and if they fail to comply legal action will be taken against them. The maximum penalty for a violation is a fine of over 200,000 U.S. dollars and five years in jail.
NTD, Jakarta, Indonesia.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!










