Professional Design melamine tumblers to Colombia Factories
Professional Design melamine tumblers to Colombia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Sticking to the belief of "Creating products of high quality and making friends with people from all over the world", we always put the interest of customers in the first place for Professional Design melamine tumblers to Colombia Factories, The product will supply to all over the world, such as: British , Kyrgyzstan , Turin , We hope to have long-term cooperation relationships with our clients. If you are interested in any of our products, make sure you do not hesitate to send enquiry to us/company name. We ensure that you can be totally satisfied with our best solutions!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This video demonstrates how easy it is to clean cork fabric bags or accessories with just water and a rag. If needed you can use very mild soap on hard to remove dirt and stains. http://www.queork.com
We introduce ourselves as manufacturers and exporters of Pakistan Marble, Onyx and Granite. Kindly visit our website for more products and details: http://majidbros.com/pages/handicrafts/book_end.php
Email: info@majidbros.com
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!










