Hot Sale for melamine coasters Export to Oslo
Hot Sale for melamine coasters Export to Oslo Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We often stay with the principle "Quality Very first, Prestige Supreme". We have been fully committed to supplying our consumers with competitively priced high-quality goods, prompt delivery and skilled provider for Hot Sale for melamine coasters Export to Oslo, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Singapore , Argentina , We also provide OEM service that caters to your specific needs and requirements. With a strong team of experienced engineers in hose design and development, we value every opportunity to provide best products for our customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Melamine faced MDF boards have a laminated melamine layer on their surface, giving an attractive and durable finish, making them ideal in applications needing an aesthetic and tough solution.
Featured in this video is our 8′x4′ UV flatbed printer. The print quality on melamine faced sheets is superb. It survived our in-house nail and car-key scratch tests without any issue.
Visit us at www.rosegraphix.com for more information.
At www.rosegraphix.com, we carry CO2 and fiber laser cutter/engraver/marker and UV-LED flatbed printers.
Several things about us:
* US based customer support/training/services (Lehigh Acres, FL)
* Two-year warranty on the lasers (except laser tube)
* One-year warranty on printers (except print-heads, ink pumps, ink filters)
* Price include all accessories and software
* Financing optional available
* Distributorship opportunities available
Rose Graphix
5483 Lee St Ste 10
Lehigh Acres, FL 33971
Tel: 239-785-8999
Email: sales@rosegraphix.com
To learn more about the Stainless Steel Mixing Bowl with Stand featured in this video, please click here:
http://browncookie.com/products/stainless-steel-mixing-bowl-with-stand
To visit our website, please click here:
http://www.browncookie.com
Product Description
The mixing bowl has a perfectly round bottom, perfect for quickly incorporating ingredients with a whisk or a beater.
The solid rubber stand holds the round bottom bowl in place during mixing. The bowl will not rotate or tilt when placed on the stand.
The stand also allows the mixing bowl to be tilted at any angle to meet your presentation needs.
Measurements: 10.5 inches (Diameter), 8.5 inches (Inner Diameter) and 5.25 inches (Height, when placed on the rubber stand)
This Stainless Steel Mixing Bowl with Stand is made exclusively for us by Metier Atelier, a fine kitchenware brand found in luxury department stores like Lane Crawford, CK Tang and Takashimaya. These fine products are now brought to you in the USA exclusively by Browncookie.com, an authorized distributor of Metier Atelier.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.










