Wholesale Price melamine chip and dip plate for Japan Manufacturers
Wholesale Price melamine chip and dip plate for Japan Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We now have our own gross sales team, style and design workforce, technical crew, QC workforce and package group. We now have strict quality manage procedures for each system. Also, all of our workers are experienced in printing industry for Wholesale Price melamine chip and dip plate for Japan Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , The Swiss , Pakistan , We've got constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business in Kenya and overseas. Immediate and professional after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Thorough Info and parameters from the merchandise will probably be sent for you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Kenya for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In less then 60 seconds, Emily from Susty Party demonstrates what the dinner plate can hold, what it’s made of, how it’s sustainable, and how to enjoy it!
Did we mention how chic and fun the plates are? Oh yes, you’ll see that too.
Enjoy, Respect Earth & Party on!
To purchase these plates, visit: http://www.sustyparty.com/products/10-inch-colorful-compostable-starch-plate
Deets on the plates:
+ Made in the USA
+ Made from renewable plant materials
+ Non-toxic
+ Certified home compostable by OK Compost Home
About Susty Party:
Susty Party creates responsibly made, eco-friendly party supplies and compostable tableware. Parties and events generate the second largest amount of waste in the USA, just behind the construction industry! Susty Party products make parties more sustainable, and sustainability a little more fun.
Susty Party plates, bowls and straws are available in retail stores. Our online store at www.sustyparty.com offers a curated selection of Susty Party-approved party supplies from many of our favorite #susty brands.
Our wholesale division, Sustyware, sells compostable tableware to businesses, distributors, and food and beverage companies.
We are a certified YouthTrade company and B Corporation. Our shared social, economic, environmental and spiritual values drive us at Susty Party to make the world a better place, while having fun at the same time!
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!











