2017 New Style melamine round ashtray to Monaco Factories
2017 New Style melamine round ashtray to Monaco Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
The purchaser fulfillment is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, high quality, credibility and service for 2017 New Style melamine round ashtray to Monaco Factories, The product will supply to all over the world, such as: Anguilla , Ethiopia , Philippines , We have a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our products have been strictly inspected before shipment.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Annie Sloan demonstrates a one-colour distressing technique with dark wax.
Annie Sloan developed her now famous Chalk Paint® decorative paint in 1990 to answer the need she had for a paint which would have many uses from acting like limewash to looking like old painted furniture. Annie’s paint is very easy to work with and allows people to be creative without getting involved with the technicalities of preparation allowing you to change your mind without hassle.
www.AnnieSloan.com
http://www.anniesloanpaintandcolour.blogspot.co.uk/
Video created by Tom, Dick + Debbie Productions, Oxford for Annie Sloan.
The Chalk Paint trademark is owned by Annie Sloan Interiors Ltd. and is registered in the United States Patent and Trademark Office.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.











