Wholesale Distributors for melamine solo cup for Serbia Factories
Wholesale Distributors for melamine solo cup for Serbia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
No matter new consumer or outdated shopper, We believe in lengthy expression and trusted relationship for Wholesale Distributors for melamine solo cup for Serbia Factories, The product will supply to all over the world, such as: Swiss , Madagascar , Swedish , Be sure to feel cost-free to send us your specs and we are going to respond for you asap. We have got a experienced engineering team to serve for the every single comprehensive needs. Free samples may be sent for yourself personally to know far more facts. So that you can meet your desires, please actually feel cost-free to contact us. You could send us emails and call us straight. Additionally, we welcome visits to our factory from all over the world for much better recognizing of our corporation. nd merchandise. In our trade with merchants of several countries, we often adhere to the principle of equality and mutual advantage. It is our hope to market, by joint efforts, both trade and friendship to our mutual benefit. We look forward to getting your inquiries.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Learn how to make these adorable concrete planters with today’s DIY.
You Will Need:
• Quick Set Concrete (Available at any hardware store – you will need some supplies for this as well, please follow the instructions on your box)
• Paint
• Cardboard
• Duck Tape
• Knife
Want to download the geometric pattern I used? Click here: https://drive.google.com/file/d/0B-PJ__wJh8SlQkRQY3FLWlNMMU0/view?usp=sharing
Want to read my blog post? Click here: http://www.thediydiary.com/2015/02/do-it-yourself-concrete-planters.html
Thanks for watching!
xxKelsey
————————————-
Links:
Blog: www.theDIYdiary.com
Facebook: www.facebook.com/theDIYdiary
Twitter: www.twitter.com/kelseyinkol
Instagram: www.instagram.com/kelseyinkol
Pinterest: www.pinterest.com/kelseyinkol
Shows how to do it yourself with the use of basic tools such as Household Iron, Utility Knife, Brown Paper, Sand Paper and Clamps.
About this Channel – https://www.youtube.com/watch?v=4XNo9…
Follow me on Facebook – https://www.facebook.com/LizKreate?ref=hl
Jewelry Making Tutorials – http://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViEih85hG7ZiSZIYQmsv6WV0
Liz Kreate Recipe – http://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViFhoAEfZDfOtHqrQqBllUuX
How to Find Gold and Gems – http://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViGnuqq5sYBjuBthfKPhRNGO
PEDRO the Budgie – https://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViEmoVtph1ZjkyGfMchZFcgU
LAPIDARY Gem Cutting – https://www.youtube.com/playlist?list=PLKz21al88ViFknwDrLvXnyCXL_PaOuago
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.











