Online Exporter melamine mixing bowls Supply to Austria
Online Exporter melamine mixing bowls Supply to Austria Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for Online Exporter melamine mixing bowls Supply to Austria, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Oman , Lebanon , To win customers' confidence, Best Source has set up a strong sales and after-sales team to deliver the best product and service. Best Source abides by the idea of "Grow with customer" and philosophy of "Customer-oriented" to achieve cooperation of mutual trust and benefit. Best Source will always stand ready to cooperate with you. Let's grow together!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Show you how to make an incubator. You can use just about anything that will hold heat as long as the air is being circulated.
Support the United States Association of Reptile Keepers (USARK) here is the link
http://usark.org/
BC Barker Creations T-shirts available here
http://www.zazzle.com/bcbarkercreations
http://www.cafepress.com/bcbarkercreations
All video is video I created, shot and own. It was edited in Pinnacle Studio 14 by Avid. All title visuals are from Pinnacle Studio 14 Which I am allowed to use. Here is the link http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/us/Products/Consumer+Products/Home+Video/Studio+Family/
Here is the link to the Terms http://www.avid.com/static/resources/common/documents/corporate/LICENSE2.pdf
The audio title is “Bamboozled” Composed by C.P.Bryan provided by freesountrackmusic.com. I am allowed to use.
Here is the link http://subs.freesoundtrackmusic.com/freemusic
Here are the terms http://www.freesoundtrackmusic.com/terms_of_use.html
Cocktail Mixing Spoon http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle Cocktail Mixing Spoon by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Cocktail Mixing Spoon
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Please subscribe to our channel
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.











