Wholesale Dealers of melamine cat bowl for Maldives Manufacturer
Wholesale Dealers of melamine cat bowl for Maldives Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Cat Bowl |
| Item No. | PE019 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
With a sound enterprise credit history, exceptional after-sales services and modern production facilities, we've earned an outstanding track record amongst our consumers across the whole world for Wholesale Dealers of melamine cat bowl for Maldives Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Bahrain , Bhutan , Portugal , We supply professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound products with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia. Adhering to the business philosophy of ‘customer first, forge ahead', we sincerely welcome clients from at home and abroad to cooperate with us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Watch here the cutest tutorials:
https://goo.gl/fpgCNk
Guest Crafter: http://www.youtube.com/user/maqaroon
Like Us on Facebook: http://www.facebook.com/Sweetorials
*Watch in HD* Another piece inspired by felt artist Chiku Chiku, this ice lolly is perfect for the start of summer! Melamine foam is very easy to find, you can buy it in the cleaning products section of large supermarkets (sold as Magic Eraser) or search for it on your local Amazon. This tutorial looks simple but it covers a lot of techniques without being repetitive so it’s definitely a good one for learning how to felt! The ice lolly is quite large and will take at least 1-2 hours to felt smoothly, but poking it was really therapeutic ;D. You can easily adapt this technique to make needlefelt lollipops, cake pops or other types of ice cream!
Please note: This is not suitable as a toy for babies or young children because they will try to pull the ears off and create a choking hazard.
Check out our clay tutorials: https://www.youtube.com/playlist?list=PLbXz7r2IsusdYFalEMsySf0EzgRSboUS8
Where to Buy?
Melamine Foam: http://tinyurl.com/mzso7d2
All Felting Supplies:
(Japan) https://www.etsy.com/shop/JapanLovelyCrafts
(UK) http://somethingkawaii.co.uk/zakka-crafts-needle-felting-kits-c-8_39.html
(Japan) https://www.etsy.com/shop/mautio
(Hong Kong) https://www.etsy.com/shop/1127handcrafter
(Hong Kong) https://www.etsy.com/shop/WooliMochi
Camera: JVC Everio
Software: iMovie 10.0.1
Music: Kevin MacLeod (incompetech.com) / ASMR
It’s reusable, adorable and it might save your fingers.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.











