High Quality melamine mixing bowls for Colombia Manufacturers
High Quality melamine mixing bowls for Colombia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
With a positive and progressive attitude to customer's curiosity, our organization repeatedly improves our products top quality to meet the wants of consumers and further focuses on safety, reliability, environmental necessities, and innovation of High Quality melamine mixing bowls for Colombia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Japan , Nairobi , Jordan , The credibility is the priority, and the service is the vitality. We promise we have now the ability to offer excellent quality and reasonable price items for customers. With us, your safety is guaranteed.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.











