Top Suppliers melamine wave rim plate for Pakistan Factory
Top Suppliers melamine wave rim plate for Pakistan Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Square Shaped Plate |
| Item No. | PT006 |
| Shape | Square |
| Body Color | Pink |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 3.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We have a professional, efficiency team to provide quality service for our customer. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Top Suppliers melamine wave rim plate for Pakistan Factory, The product will supply to all over the world, such as: Greenland , Ghana , Madrid , Products have been exported to Asia, Mid-east,European and Germany market. Our company has constantly been able to update the products performance and safety to meet the markets and strive to be top A on stable quality and sincere service. If you have the honor to do business with our company. we will definitely do our very best to support your business in China.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We specialised in:
• Interior Design • Interior Furniture • Interior Renovation
• Construction Work • Contract Tiles • Marles • Iron Grille
• Stainless Steel • Kitchen Cabinet
Direct from factory
FREE • Quotation • Site Measurement
Coverage Area : Kuala Lumpur,Selangor & Nilai
Term & Condition apply
WhatsApp: 016 3230796(Steven)
Email : skywin7785@gmail.com
The Mar-Bal Experience:
MAGNET: The Manufacturing Advocacy and Growth Network hosted Mar-Bal inc. for a two-day idea session, in which company members from across the board spoke openly and contributed ideas on how to grow and improve their business.
If you are interested in learning more about MAGNET, then come and visit our website, www.manufacturingsuccess.org
OR
If you want to schedule an Ideation Session for your own company, then call Linda at 216.391.7766
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!











