Super Purchasing for melamine kids bowl for South Korea Importers
Super Purchasing for melamine kids bowl for South Korea Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our advancement depends over the highly developed devices, excellent talents and continually strengthened technology forces for Super Purchasing for melamine kids bowl for South Korea Importers, The product will supply to all over the world, such as: Iceland , Montpellier , Sydney , Our company insists on the principle of "Quality First, Sustainable Development", and takes "Honest Business, Mutual Benefits" as our developable goal. All members sincerely thank all old and new customers' support. We will keep working hard and offering you the highest-quality products and service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The StayPut by Isagi new Anti-Slip Tray is put through its paces on a moving turntable brought to you by Practical SurfaceWare.
Even after the 2008 Chinese milk scandal involving milk and infant formula along with other food materials and components being adulterated with melamine, China’s government has never forecfully clamped down on unethical and evil food producers which churned out tonnes of toxic and poisonous fake food, all in the name of making billions of profits!
Today, toxic fake food not only surfaced in China but they are being exported out worldwide including Singapore. Supermarkets like NTUC Fairprice, Giant, Sheng Siong and other small retailers are importing in food products from China with the full blessing of Agri-Food & Veterinary Authority of Singapore (AVA) and the Singapore government.
So the only way to stop this scourge is to boycott all food products that originate from China in our supermarkets and also restaurants run by PRC as they will also be the ones getting their ingredients from China!
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.










