Fixed Competitive Price melamine kids dinnerware for Milan Manufacturer
Fixed Competitive Price melamine kids dinnerware for Milan Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We have advanced equipment. Our products are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a good reputation among customers for Fixed Competitive Price melamine kids dinnerware for Milan Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Canada , USA , Besides strong technical strength, we also introduce advanced equipment for inspection and conduct strict management. All the staff of our company welcome friends both at home and abroad to come for visits and business on the basis of equality and mutual benefit. If you are interested in any of our items, please feel free to contact us for quotation and product details.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
New Blog Posts! www.2orchids.com
Be sure to follow our BLOG, we post throughout the week & upload Videos on Wednesdays, Thursdays and Fridays!
Our Recent Vlogs !
Karen: https://www.youtube.com/watch?v=MJbhaEDsrDE
Lauren: https://www.youtube.com/watch?v=9CbbVMYJSnI
Find us here!
❤BLOG: www.2orchids.com
❤Twitter: www.twitter.com/2Orchids
❤Facebook: www.facebook.com/2Orchids
❤Pinterest: www.pinterest.com/2orchids
❤Instagram: www.instagram.com/twoorchids
❤Periscope: 2Orchids
❤SnapChat: Kforch
❤BlogLovin: www.bloglovin.com/feed/blog/11989961
Products Mentioned:
Off 3-Wick Metal Tabletop Citronella Candle-http://bit.ly/1Rnp4YJ *
Garden Treasures 12 inch Traditional Black Tabletop Citronella Torch-http://bit.ly/27RfDN2 *
Giftburg Picnic Caddy 3 piece set-http://bit.ly/1TKlNsk *
Corkcicle Pour-http://bit.ly/1OTUKdH *
Outdoor Serving Platter/ Lunea Melamine White Oval Serving Platter Crate & Barrel-http://bit.ly/245ZVJr *
Infused Beverage System/Primula Flavor Now Beverage System, Bed Bath & Beyond-http://bit.ly/1syWajG *
Charles Viancin Silicone Lid – http://bit.ly/1XtL62Y *
Charles Viancin Bottle Topper – http://bit.ly/1TTZYTf *
Charles Viancin Drink Maker (set of 6) – http://bit.ly/1TuhAuA *
Two’s Company Cookin’ Up Cocktails Apron – http://bit.ly/1syPeD4 *
Trader Joe’s Corn and Chile
Ice Buckets – http://bit.ly/1sPDr46 *
How to contact us:
Karen@2orchids.com
Lauren@2orchids.com
2 Orchids
P.O. Box
Youngstown, OH 44514
Music by YouTube Library
Carol, from The Oh Carol Show, provide the two links below:
FABULOUS WOMEN ON YOUTUBE?
https://www.youtube.com/watch?v=Qw0g1…
https://www.youtube.com/watch?v=rQKTO…
Elle is For Livings’ list:
http://maturewomenofyoutube.blogspot.com
❤Hugs!❤
Karen & Lauren
Enjoy!
*Affiliate Link
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.










