professional factory provide christmas melamine dinnerware for Kuwait Importers
professional factory provide christmas melamine dinnerware for Kuwait Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We always continually provide you with the most conscientious customer service, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These efforts include the availability of customized designs with speed and dispatch for professional factory provide christmas melamine dinnerware for Kuwait Importers, The product will supply to all over the world, such as: Frankfurt , Malawi , venezuela , Our stock have valued 8 million dollar , you can find the competitive parts within short delivery time. Our company is not only your partner in business, but also our company is your assistant in the coming corporation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Solid Colors is a line of thin slipcasted colored porcelain art & serve ware….in all the colors the rainbow gives us. Here you see the espresso cups with no ears in the steady colors #26 and #45 and some lavender ones….
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.











