2017 wholesale price christmas melamine dinnerware Wholesale to Denmark
2017 wholesale price christmas melamine dinnerware Wholesale to Denmark Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
As a way to ideal meet up with client's desires, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Top quality, Competitive Cost, Fast Service" for 2017 wholesale price christmas melamine dinnerware Wholesale to Denmark, The product will supply to all over the world, such as: Florence , Oman , Canada , We adopt advanced production equipment and technology, and perfect testing equipment and methods to ensure our product quality. With our high-level talents, scientific management, excellent teams, and attentive service, our merchandise are favored by domestic and foreign customers. With your support, we'll build a better tomorrow!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This set of 2, silicone and quilted red and white dot fabric oven mitts give you a heat resistant secure grip. Removing cookies from the oven is a cinch, but they are also great for handling hot potatoes or corn on the cob. Heat resistant to 450ºF
http://www.lemonpoppyinc.com/product/silicone-oven-mitts-red-polka-dot-set-2/
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!











