OEM/ODM Supplier for melamine kids plate to Netherlands Factory
OEM/ODM Supplier for melamine kids plate to Netherlands Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won a good popularity amid consumers everywhere in the environment for OEM/ODM Supplier for melamine kids plate to Netherlands Factory, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , venezuela , United Arab emirates , "Make the women more attractive "is our sales philosophy. "Being customers' trusted and preferred brand supplier" is the goal of our company. We are strict with every part of our work. We sincerely welcome friends to negotiate business and start cooperation. We hope to join hands with friends in different industries to create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This video is pulp molding machine to produce egg tray, just change the mold in the forming system, this kind of machine also can produce bottle tray.
Other product are egg carton, egg box, egg tray, fruit tray, bottle tray, paper shoe stretcher, agricultural seedling tray, industrial production packing, paper medical disposable trays etc..
Our website is www.eggtraymachine-sh.com / More informations about the machine please send email to: vanillashuanghuan@shjxsbkf.com.cn vanillashuanghuan@gmail.com / Phone Number: 0086-15673277080 / Skype: vanilla.ling
If you have a connection with polka dots and want to have them even in your drinks, then these polka dot ice cubes are for you! The cubes are really circles and are easy to remove by pushing on the green silicone buttons on the bottom of the tray and the ice “dots” pop right out. A great idea is to fill the tray with the drink you are going to serve and freeze ahead of time – then they can’t dilute your drink as they melt! Even freeze a small amount of basil or other herbs along with water in the tray to add to sauces when fresh herbs aren’t plentiful. Freeze fresh lime and lemon juice to add to your recipes too! Each dot is about 1 T.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/polka-dot-ice-cube-tray-green-silicone-and-plastic/
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.











