PriceList for melamine bowl with handle for Cyprus Manufacturer
PriceList for melamine bowl with handle for Cyprus Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
To meet the customers' over-expected satisfaction , we have our strong team to provide our best overall service which includes marketing, sales, designing, production, quality controlling, packing, warehousing and logistics for PriceList for melamine bowl with handle for Cyprus Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Istanbul , Pakistan , Iran , We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
[http://www.indiamart.com/kamla-enterprises/] We are an emerging company, engaged in offering a variety of Acrylic Crockery, Acrylic Platters, Acrylic Bowls, Table And Stand, Acrylic Plates, Acrylic Tray, Acrylic Spoon, Acrylic Salad Platters, Acrylic Portion Plates, Acrylic Flower Platter, Acrylic Salad Display Stand, Acrylic Round Platter, Acrylic Flower Platter Stand Crockery Items and Fast Food Table Wares. These include Star Type Glass Tray, Designed Glass Stand, Plastic Metal Tray Stand, Double Tray Glass Stand, Glass Show Piece Bowl, Acrylic Crockery, Glass Bowl and many other items.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.










