Factory Wholesale PriceList for melamine kids dinnerware for France Factories
Factory Wholesale PriceList for melamine kids dinnerware for France Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our well-equipped facilities and excellent excellent management throughout all stages of creation enables us to guarantee total buyer satisfaction for Factory Wholesale PriceList for melamine kids dinnerware for France Factories, The product will supply to all over the world, such as: Switzerland , UAE , Guyana , Further, we are supported by highly experienced and knowledgeable professionals, who have immense expertise in their respective domain. These professionals work in close coordination with each other to offer our clients an effective range of products.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Believe it or not… oil and peanutbutter takes that sticky, nasty sticker residue off of plastic. Also works great on glass! And it smells good too. Peanutbutter, Good enough to eat!
Can You Mix Semi-Gloss & Flat Paint?. Part of the series: Home Improvements & Repairs. Mixing semi-gloss and flat paint will product paint with a satin sheen. Satin paint provides durability with a little sheen, but it can be difficult trying to match a mixed paint. Consider buying satin paint instead of mixing two paints with advice from a remodeling contractor in this free video on home improvements and repairs. Read more: http://www.ehow.com/video_4756245_can-mix-semigloss-flat-paint.html
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!











