Popular Design for melamine popcorn bucket to Cyprus Manufacturers
Popular Design for melamine popcorn bucket to Cyprus Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Square Melamine Popcorn Bucket |
| Item No. | BW269 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 15.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 4.5 |
| Shipping Weight (kg) | 5.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We normally believe that one's character decides products' quality, the details decides products' high-quality ,while using the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE staff spirit for Popular Design for melamine popcorn bucket to Cyprus Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Switzerland , Sierra Leone , Honduras , So far our products have been exported to east Europe, the Middle East, Southeast, Africa and South America etc. We have 13years professional sales and purchase in Isuzu parts at home and abroad and the ownership of the modernized electronic Isuzu parts checking systems. We honor our core principal of Honesty in business, priority in service and will do our best to offer our customers with high quality products and excellent service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!











