factory customized 6.75inch melamine coaster placemat to America Manufacturer
factory customized 6.75inch melamine coaster placemat to America Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our merchandise are commonly recognized and reliable by customers and can meet constantly developing economic and social desires for factory customized 6.75inch melamine coaster placemat to America Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Sao Paulo , Ethiopia , New Delhi , We believe that good business relationships will lead to mutual benefits and improvement for both parties. We have established long-term and successful cooperative relationships with many customers through their confidence in our customized services and integrity in doing business. We also enjoy a high reputation through our good performance. Better performance will be expected as our principle of integrity. Devotion and Steadiness will remain as ever.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
When it comes to brushing my teeth I have always used the battery operated tooth brushes and those did clean my mouth better then the regular ones and they made my mouth feel cleaner then the regular ones.
The one I have does works only thing is I have to keep changing the batteries when they go dead which can be frustrating because there have been times we didn’t have the batteries when I needed them. I am all for flossing as well as following my mouth wash which is something I make sure my kids to do to keep their teeth healthy.
So when I saw this Sonic Electric Toothbrush that is rechargeable I knew I had to try it for one it doesn’t take batteries that is a big plus, next I love how it has 3 different cleaning settings the first one is clean, next is whiten, and last is the gums. For each mode the toothbrush will vibrate differently as well as it will change vibrations and the tones this is to help let you know when to brush a different section of your teeth. This whole process takes 2 minutes which is how long the toothbrush will stay on for to get a good and fresh cleaning.
I love how this system comes with the charger, the usb cord, plus you get 3 toothbrushes with it so you will get up to 9 months of cleaning with this unless you want to share it with others in your house by giving each person their own toothbrush piece to use. I have been using this since I have gotten it once in the morning and then at night so far I love it better then my spin brush my mouth feels a lot cleaner with this one then before.
So just make sure that you charge it for the 12 hours as the manual mentions then you will be good to go for a while so far I haven’t had to recharge mine but I haven’t had it but a week. I will need to get more brushes as there are 4 of us in my family which everyone has been wanting to use it so once I get them marked I will be doing that.
This will also help with kids so they know when the time is up for cleaning as some kids love to brush their teeth but they just don’t brush as long as they should with the indicators on this they would be able to learn that.
**Disclaimer**I received this product at no cost for an unbiased and honest review.
You can purchase one here:
https://www.amazon.com/dp/B0194MOA46/ref=cm_cr_ryp_prd_ttl_sol_0
Check out my page here for more:
https://www.facebook.com/Jennifersamazingreviews/
My other reviews: https://www.amazon.com/gp/profile/A24UGW6FYJOC7R?ie=UTF8&ref_=pd_hud_ya_pf
Timber Products Company’s Wemhoner machine is the workhorse for the company’s melamine panel production.
Go behind-the-scenes in this video to see how the Wemhoner operates, what it takes to keep it in top form, and the products its produces.
The melamine ships with hardwood-plywood, particleboard and other regionally produced products.
Founded in 1918, Timber Products Company is one of the most diversified companies in the wood products industry. For over 45 years under the same family ownership, Timber Products sets the standard for product quality, innovation and environmental stewardship.
Timber Products specializes in hardwood plywood as well as wood panels with a decorative overlay surface. As one of the largest manufacturers in America of hardwood plywood, Timber Products offers its customers a huge array of product choices, one to match every customer need.
Interested in Timber Products? Contact us here: https://www.timberproducts.com/talk-to-an-expert
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.











