Hot sale reasonable price 6inch Square plate to UAE Importers
Hot sale reasonable price 6inch Square plate to UAE Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Square Plate |
| Item No. | PT181 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,144pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.4 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
As for aggressive rates, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can easily state with absolute certainty that for such good quality at such charges we are the lowest around for Hot sale reasonable price 6inch Square plate to UAE Importers, The product will supply to all over the world, such as: Florida , Korea , Georgia , Meanwhile, we're building up and consummating triangle market & strategic cooperation in order to achieve a multi-win trade supply chain to expand our market vertically and horizontally for a brighter prospects. development. Our philosophy is to create cost-effective products, promote perfect services, cooperate for long-term and mutual benefits, firm a comprehensive mode of excellent suppliers system and marketing agents, brand strategic cooperation sales system.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Believe it or not… oil and peanutbutter takes that sticky, nasty sticker residue off of plastic. Also works great on glass! And it smells good too. Peanutbutter, Good enough to eat!
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!










