Personlized Products melamine two tone cups for Philadelphia Factory
Personlized Products melamine two tone cups for Philadelphia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our commission would be to serve our customers and clientele with very best excellent and aggressive portable digital products for Personlized Products melamine two tone cups for Philadelphia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Guinea , Tunisia , Seychelles , With the spirit of "credit first, development through innovation, sincere cooperation and joint growth", our company is striving to create a brilliant future with you, so as to become a most valuable platform for exporting our goods in China!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Visit: http://www.adsofbd.com and http://blog.adsofbd.com
Brand : LOVELLO
Client: Taufika Foods and Agro Industries Limited
Campaign: #প্রথম_দেখায়_হৃদয়ের_স্পন্দন
Brand Manager: Quazi Almach Hasan Almach Apu
Director: Redoan Rony
Cinematographer: Murshed Bipul
Cast: Ognila Iqbal, AK Azad Ador
Executive Producer: Nafis Salehin
Line Producer: KM Kanak
Line Producer: Rashida Shimu
Production Manager: Anowar Hossen
Finance: Rashika Akter
ADs: Muhammad Tasneemul Hasan Taz, Adel Imam AnUp, KM Kanak
Interns: Abir Hasan Eka,
Casting Director: Ifrithjena Miti
Costume: Edila Farid ইদিলা ফরিদ তুরিন
Art: Tareq Bablu
Art Assistants: Md. Rinku
Offline: Rashaduzzaman Shohag
Edit Co-ordination : Tipu Sultan Tr
Music: Studio 58
Music Director: Arafat Mohsin
Mixing: Arafat Kirty
Sound Design: Ripon Nath
Audio Post: SoundBox
Colorist: Rasheduzzaman Rashaduzzaman Shohag
VO: Toufiq Tarun Khan
VFX: Nazmul Hassan Tapu, Allied
Animation : Tanvir Hossain
Post Supervisor: KM Kanak
Production : Popcorn Entertainment.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Follow Us:
https://www.facebook.com/AdsBangla
https://twitter.com/adsofbd
https://plus.google.com/+Adsofbd
https://www.linkedin.com/company/ads-of-bangladesh
https://www.pinterest.com/adsofbd
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.











