Factory supplied melamine solo cup for Ecuador Manufacturer
Factory supplied melamine solo cup for Ecuador Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
To meet the customers' over-expected pleasure , we have now our solid crew to supply our greatest all round assistance which includes marketing, sales, planning, production, top quality controlling, packing, warehousing and logistics for Factory supplied melamine solo cup for Ecuador Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Detroit , Moldova , Puerto Rico , To work with an excellent items manufacturer, our company is your best choice. Warmly welcome you and opening up the boundaries of communication. We are the ideal partner of your business development and look forward to your sincere cooperation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more information or to purchase this product, visit wwwYumiEcoStore.com or click the link below.
http://www.yumiecostore.com/products/yumi-bamboo-all-natural-products/yumi-nature-green-natural-bamboo-condiment-set-412.htm
The Yumi Nature+ Green Natural Bamboo Condiment Set is made from a 100% natural bamboo fiber that is both durable and lightweight. An ideal addition for everyday use and entertaining, this condiment set includes three cups and one tray. Showcased as a beautiful and functional way to serve all of your favorite appetizers or antipasto, the Yumi Nature+ Green Natural Bamboo Condiment Set is completely absent of any trace of melamine and petroleum. This set is also the perfect ‘green’ alternative to any plastics residing in the kitchen area. Please note that this product is not microwavable safe.
This was a Custom Product Video provided by eAccess Solutions Inc. We are an innovative, full service eCommerce company that quickly adapts to new web technology. For more information on our product videos or for contact information, visit us at http://eaccess.com/graphic_design_media.html or check out our homepage at http://eaccess.com
Affordable Product Video prices with quality always in mind. With over 13 years of experience, we know how to get your products the recognition you’re looking for.
Subscribe for more great DIY’s! http://bit.ly/MelanieHam
Check out More Crochet Tutorials! http://bit.ly/Crochettutorials
Check out my Crochet Chevron Pillow Course!
https://melanie-ham.mykajabi.com/store/NtNJbEzh
This is a great slightly slouchy beanie… a great advanced beginner tutorial showing you all the steps! Share with your crochet friends!
Follow me on Social!
Blog: http://www.melaniekham.com/
Facebook: https://www.facebook.com/melaniehamdesigns
Twitter: https://twitter.com/#!/melanieham
Pinterest: http://pinterest.com/melanieham/
Instagram: http://instagram.com/melaniekham
Get a FREE Crochet Pattern when you sign up for my Newsletter!
http://mad.ly/signups/124360/join
WRITTEN INSTRUCTIONS!
http://melaniekham.com/free-slightly-slouchy-crochet-hat-pattern/
The ch 2 does NOT count as a hdc when you are counting your round for THIS pattern as it “usually” would or could in other patterns. It was creating a little gap, so I made this adjustment
Materials
Lionbrand Heartland Yarn (Mine was the color Mount Ranier)
http://amzn.to/1xmUJlD
Size J hook
http://amzn.to/1uYszPz
My other Crochet Beanie Tutorial
Modified Instructions for this hat using CARON SIMPLY SOFT YARN.
http://www.iheartstitching.com/free-slouchy-hat-pattern-with-caron-simply-soft-yarn/
*This contains affiliate links. It costs nothing for you, but helps me to purchase supplies for videos! THANK YOU for the support!
My mailing address
19197 Golden Valley Rd Ste 710
Santa Clarita CA 91387
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!











