Online Manufacturer for melamine kids bowl for Adelaide Manufacturers
Online Manufacturer for melamine kids bowl for Adelaide Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
We have been ready to share our knowledge of internet marketing worldwide and recommend you suitable merchandise at most aggressive rates. So Profi Tools present you very best price of money and we are ready to develop alongside one another with Online Manufacturer for melamine kids bowl for Adelaide Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Botswana , luzern , Victoria , As an experienced manufacturer we also accept customized order and we could make it the same as your picture or sample specification. The main goal of our company is to live a satisfactory memory to all the customers, and establish a long term business relationship with buyers and users all over the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
(+91-95698-17398 ; +91-98550-43266) – AMAN
Anchor / Vj / Rj / Showmaker
Hosted for Ektras – conference and GALA night (BAND BAAJA BAARAT)
Ektra superware, mlm business, women job, empowerment, … The company’s principal activities are manufacturing and distribution of plastic
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.










