professional factory for 6inch Melamine Sushi Plate for Belgium Importers
professional factory for 6inch Melamine Sushi Plate for Belgium Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Innovation, excellent and reliability are the core values of our firm. These principles today more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size corporation for professional factory for 6inch Melamine Sushi Plate for Belgium Importers, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Moscow , Puerto Rico , We have developed large markets in many countries, such as Europe and the United States, Eastern Europe and Eastern Asia. Meanwhile with the powerful predominance in persons with ability, strict production management and business concept.we constantly carry on self-innovation, technological innovation, managing innovation and business concept innovation. To follow the world markets fashion, new products are kept on researching and providing to guarantee our competitive advantage in styles, quality, price and service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
With our easy Test Kitchen tip, you’ll never have to worry about broken glass again.
Watch more Super Quick Video Tips at
http://AmericasTestKitchenFeed.com
America’s Test Kitchen is a real 2,500 square foot test kitchen located just outside of Boston that is home to more than three dozen full-time cooks and product testers. Our mission is simple: to develop the absolute best recipes for all of your favorite foods. To do this, we test each recipe 30, 40, sometimes as many as 70 times, until we arrive at the combination of ingredients, technique, temperature, cooking time, and equipment that yields the best, most-foolproof recipe.
Each week, the cast of America’s Test Kitchen brings the recipes, testings, and tastings from Cook’s Illustrated magazine to life on our public television series. With more than 2 million viewers per episode, we are the most-watched cooking show on public television.
http://www.americastestkitchen.com
More than 1.3 million home cooks rely on Cook’s Illustrated and Cook’s Country magazines to provide trusted recipes that work, honest ratings of equipment and supermarket ingredients, and kitchen tips.
http://www.cooksillustrated.com
http://www.cookscountry.com
Follow us:
Twitter: http://www.twitter.com/testkitchen
Facebook: http://www.facebook.com/americastestkitchen
This is a follow up video that better shows how to use the Wagner Flexio 590 Paint Sprayer. I have another video reviewing it. Check out my YouTube channel for more DIY videos. I have every step of fully renovating this condo. Enjoy!
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.










