Wholesale price for melamine kids mug Export to Kuwait
Wholesale price for melamine kids mug Export to Kuwait Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Good quality comes to start with; service is foremost; organization is cooperation" is our enterprise philosophy which is regularly observed and pursued by our firm for Wholesale price for melamine kids mug Export to Kuwait, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Estonia , Yemen , Our aim is to help customers to make more profits and realize their goals. Through a lot of hard work, we establish a long-term business relationship with so many customers all around the world, and achieve win-win success. We will continue to do our best effort to service and satisfy you! Sincerely welcome you to join us!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Make this zero-clearance circular-saw base so the edges of your plywood cuts stay clean.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.











