One of Hottest for melamine bowl with handle for Hungary Factory
One of Hottest for melamine bowl with handle for Hungary Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
To create more benefit for buyers is our business philosophy; shopper growing is our working chase for One of Hottest for melamine bowl with handle for Hungary Factory, The product will supply to all over the world, such as: Kyrgyzstan , Romania , Swiss , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to offer you good quality products and the best service. We are looking forward to serving you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Italiaans design servies gemaakt van Melamine. De basiskleur is wit gecombineerd met allerlei vrolijke kleuren zoals rood, groen, oranje, paars, zwart, grijs, blauw en geel. Het servies is vaatwas bestendig.
Kijk in onze webshop voor meer informatie. www.designkunststof-winkel.nl of www.serviesgoed-winkel.nl
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.








