New Fashion Design for 8inch Melamine Fruit Plate to USA Manufacturers
New Fashion Design for 8inch Melamine Fruit Plate to USA Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our enterprise aims to operating faithfully, serving to all of our prospects , and working in new technology and new machine frequently for New Fashion Design for 8inch Melamine Fruit Plate to USA Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Rio de Janeiro , Florence , Guatemala , We aim to become the modern enterprise with the commercial ideal of "Sincerity and confidence" and with the aim of "Offering customers the most sincere services and best quality products". We sincerely ask for your unchanged support and appreciate your kind advice and guidance.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.allendesigners.com/products/fineline_tower_display_cases#.Uh33GtKsiSo
Fineline Towers give a refined and attractive appearance. Designed with an all glass exterior with thin modular framing, they show off your highlighted merchandise at its best. Standard tower features include glass door with lock, and pre-wired spotlights. Fineline Towers are ideal for showcasing fine collectibles, jewelry, giftware, cosmetics and fragrances, and other merchandise that calls for elegant display. Both towers measure 75″ high overall, with a 19″ high lower base, 51″ high glass display area, and a 5″ high crown at top. Square tower is 16″ square, with one spotlight. Hexagonal tower is 20″ wide, with two spotlights. Ships by truck-line for curbside delivery, we will notify you with truck-line shipping charges for your final approval. Please allow approx 3 to 4 weeks for delivery.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.











