OEM/ODM Manufacturer melamine coasters for Mauritius Factory
OEM/ODM Manufacturer melamine coasters for Mauritius Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We also offer product sourcing and flight consolidation services. We have our own factory and sourcing office. We can provide you with almost every type of product related to our product range for OEM/ODM Manufacturer melamine coasters for Mauritius Factory, The product will supply to all over the world, such as: UAE , belarus , Tajikistan , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We are willing to cooperate with business friends from at home and abroad and create a great future together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Over 200 motorsports-oriented videos, thrilling and action-packed! Share our passion on YouTube, susbcribe to Motul Channel now
http://www.youtube.com/motul
Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/motul
Join us on Facebook: http://www.facebook.com/motul
Visit us: http://www.motul.com
Music: “The Glitch Mob-Warrior Concerto”
We did the SMOOTHIE CHALLENGE!
Hope you enjoy!
We post NEW VIDEOS EVERY TUESDAY!
Live YouNow Broadcasts Every Tuesday Check our Twitter for the time
younow.com/merrelltwins
Check Out Our Other Challenge Videos:
COTTON BALL:
DON’T POP IT:
CHUBBY BUNNY & CINNAMON
Subscribe to our channel and like this video! ![]()
Follow Us on Twitter & Instagram:
TWITTER: https://twitter.com/VanessaMerrell
TWITTER: https://twitter.com/veronicamerrell
INSTAGRAM: http://instagram.com/vanessamerrell
INSTAGRAM:http://instagram.com/veronicamerrell
FACEBOOK: https://www.facebook.com/MerrellTwins
WEHEARTIT https://www.weheartit.com/merrelltwins
www.merrelltwins.com
SNAPCHAT: merrelltwins
Merrell Twins Mail Box:
5737 Kanan Road #536
Agoura Hills, CA 91301
merrelltwins@yahoo.com
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.










