Europe style for Melamine Childrens Plate to Morocco Manufacturer
Europe style for Melamine Childrens Plate to Morocco Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
continue to improve, to ensure product quality in line with market and customer standard requirements. Our company has a quality assurance system have been established for Europe style for Melamine Childrens Plate to Morocco Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Tajikistan , Seychelles , With more and more Chinese products around the world, our international business is developing rapidly and economic indicators big increase year by year. We have enough confidence to offer you both better products and service, because we are more and more powerful, professional and experience in domestic and international.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
See Fusionbrands Silicone Egg Poaching Pods in action. They are flexible cooking tools for perfectly poached eggs. Visit http://www.cheftools.com for more.
melamine board uv printing, scratch proof and water proof,melamine printer with high quality.
If you need more informations,just contact me -Cherry whatsapp:+8613925228462
Email:osd.2@yottaprinter.com
Skype:yd.printer1
Website:www.yottaprinters.com
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.










