OEM Customized wholesale melamine square ashtray to Anguilla Importers
OEM Customized wholesale melamine square ashtray to Anguilla Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Our corporation insists all along the quality policy of "product top quality is base of organization survival; purchaser pleasure will be the staring point and ending of an company; persistent improvement is eternal pursuit of staff" plus the consistent purpose of "reputation very first, purchaser first" for OEM Customized wholesale melamine square ashtray to Anguilla Importers, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Guatemala , Casablanca , They're durable modeling and promoting well all over the world. Under no circumstances disappearing key functions in a brief time, it's a should for you personally of fantastic quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the business make an awesome efforts to expand its international trade, raise its enterprise. rofit and improve its export scale. We are confident that we'll have a vibrant prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ideally suited for anyone setting up a new home, this all-in-one kitchen set from Everwel consists of 101 pieces. Made of superior quality stainless steel, this extremely strong and durable set will not have dents or bend.
Visit us to know more:- http://bit.ly/1x0Xi1f
For more information, questions, pricing, pictures, availability, or if you have surplus machinery you would like to sell please visit www.360degreemachinery.com
Please watch and enjoy this full 4K Video showing the machine in it’s full detail both mechanically and cosmetically.
_______________________________________________________________________________________________
The saw is considered a 2200 mm slider or 86-39/64″. We did some measurements of the slider stroke and here is what we came up with:
Beginning of slider, extended forward, to front of scoring blade aprox. 87″
Beginning of slider, extended forward, to front of main blade, with a 16″ blade 95″, with a 14″ blade 97″ (note: measurement taken with
blade in the down position which is 1-3/8″ for the 16″ and 1/2″ with the 14″)
Stroke from front of scoring blade, to rear of main blade, with slider moved from forward to rear position, 16″ blade in the up position @ 4-3/4″, there is 94″ of stroke
Stroke from front of scoring blade, to rear of main blade, with slider moved from forward to rear position, 16″ blade in the down position @ 1-3/8″, there is 97″ of stroke
Stroke from front main blade, to rear of main blade, with slider moved from forward to rear position, 16″ blade in the up position @ 4-3/4″, there is 97″ of stroke
Stroke from front main blade, to rear of main blade, with slider moved from forward to rear position, 16″ blade in the down position @ 1-3/8″, there is 99″ of stroke
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.










