Ordinary Discount melamine salad bowl for Guatemala Factory
Ordinary Discount melamine salad bowl for Guatemala Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We stick with the theory of "quality first, company first, steady improvement and innovation to satisfy the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our provider, we deliver the items together with the fantastic good quality at the reasonable value for Ordinary Discount melamine salad bowl for Guatemala Factory, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , Georgia , Swansea , Many products fully conform to the most rigorous of international guidelines and with our first-rate delivery service you will have them delivered at any time and in any place. And because Kayo deals in the entire spectrum of protective equipment, our customers don't need to waste time shopping around.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more information or to purchase this product, visit www.YumiEcoStore.com or click the link below.
http://www.yumiecostore.com/products/yumi-bamboo-all-natural-products/yumi-nature-white-natural-bamboo-salad-bowl-with-cover-450.htm
The Yumi Nature+ White Natural Bamboo Salad Bowl with Cover is a premier ‘green’ alternative to plastic bowls detrimental to the earth’s health. Comprised from a 100% natural bamboo fiber that is both durable and light, this set is the perfect size for salads, pastas and any other number of delicious options. The inclusion of a fitting lid adds tremendous versatility. Not only will you be able to seamlessly transport your favorite dishes, you’ll also be able to flip the lid over and use it as a cutting board.
Completely free of melamine and petroleum, the Yumi Nature+ White Natural Bamboo Salad Bowl with Cover is the perfect ‘green’ solution for any home, office or casual restaurant setting. Regardless of whether you’re serving salads, soups or pastas, you’ll have no shortage of options to select from when implementing the Yumi Nature+ White Natural Bamboo Salad Bowl with Cover. Please note that this set is not microwavable safe.
This was a Custom Product Video provided by eAccess Solutions Inc. We are an innovative, full service eCommerce company that quickly adapts to new web technology. For more information on our product videos or for contact information, visit us at http://eaccess.com/graphic_design_media.html or check out our homepage at http://eaccess.com
Affordable Product Video prices with quality always in mind. With over 13 years of experience, we know how to get your products the recognition you’re looking for.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.










