Manufacturing Companies for melamine kids mug Export to Singapore
Manufacturing Companies for melamine kids mug Export to Singapore Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
With our excellent administration, strong technical capability and strict excellent control method, we carry on to offer our clients with responsible good quality, reasonable costs and great companies. We intention at becoming considered one of your most responsible partners and earning your pleasure for Manufacturing Companies for melamine kids mug Export to Singapore, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Wellington , Austria , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in this field and other industries. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success! We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
John from http://www.discountjuicers.com/ compares and explains the differences between the different Omega horizontal single auger juicers. In this episode you will discover what similarities these juicers share, and what exactly makes them different. You will learn which juicer is the easiest to use, and which will make the most yield. You will also learn which produce items these style juicers are best at juicing, and which produce items they do not juice so well. After watching this episode, you will know which Omega horizontal single auger juicer is right for you if this is the style juicer you wish to purchase.
To learn more and purchase the Omega 8004:
http://www.discountjuicers.com/omega8004.html
To learn more and purchase the Omega 8007:
http://www.discountjuicers.com/omega8007.html
To learn more and purchase the Omega NC800:
http://www.discountjuicers.com/omeganc800.html
- WELCOME BACK TO THE BEGINNING OF ONE OF THE BIGGEST BATTLES EVER!! LET THE GAMES BEGIN
Test Tube’s: Beautiful Spreadsheet: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HTwsHYmqFjaiYC6DLMSr_ZP-UV0Luf9IQ54uEFuycYk/edit?usp=sharing
- Like the video to show support for this camp!
- Subscribe to receive notifications for future videos!
===================
==The Priceless Prodigies==
Test Tube- Mariobrosaa Productions
(OC) TNT- SilverKoopa888
Rocky- Awesomez53
(OC) Relish- PhantomJax
Lime- Zorcario Ramirez
Eraser- ThePikaCrafter
Sugary- DangerDin0
Rainbow- Julian Madden
Pie- Dj Beta
Naily- Shatterdpixel
Pumpkin- Jacob Fairclough
(OC) Sandcastle- Objects Gamers
==The Pun-Beatable==
Stinky Cheesy- Snoop Frogg
(OC) Ipod- Cactus Power
Tennis Ball- AnimationField
Trashy- zRAGE
Lollipop- joebro78
Gelatin- AnimationArtist
(OC) Popsicle Stick- Ornage Pne
Balloon- (taken)
Cheesy- Andy Pham
Walnut- (taken)
==The Spectacular Spikes==
Spikey Mervert- pokpower8
Audacity- OmegaPsi
Tumbleweed- Mangle FNAF/Gelatin BFDI
Lava Bucket- WhaiJay
Base Ball- Julio Cesar Augusto Gomes
Light Bulb- KatanaJohn
TV- American Camper
Strawberry Shortcake- SoocieSoocie
Scroll- Ben1178
Mirror- qwertp
Snow Globe- SergeantSnivy
==Team OBJECT==
Bubble- Samer Gamer
Tear Drop- RedBreloom
(OC) Liverpool- Hughheseyboy 103
Lantern- jklw ![]()
Loggy- TheOnlyBoxThatSubs
Boombox (BOTO)- Eth Kog
Shelly- 2004froggy CP AJ
Clock- A Doctor Who
Map- 2 2
Tiki- Hunter King
Pillow- (taken)
=Team Dead Velvet Cake=
Printer- SubscrubeSubscibedUnsubscibe
Soccer Ball- Memerific Boy
(OC) Fountain Pen- TDSwaggyBoy
Cake- Cool Mac Gaming
Watermelon- Ieatpie Productions
Paper- QmanTheGamer
Compass- John zhao
Marker- ETHANGAMER TV
Shovel- KirbyRider1337
Toast- Rival Race
Candy- MLGFlames 300
Flower- Shardzatic
===================
BASEMENT:
Drummy- Ice Skillz
Poptart- Kenneth Aldrich
Apple- HurricaneHunterJackson
Popcorn- (taken)
(OC) Deodorant- Jack Starrett
Book- Alex Canine
Tree- TheIslandofAnimations!
Taco- Marble Mania Productions
===================
I only own the characters from OSI. The other 56 belong to their respective creators.
Music:
- Adventure Time by Panda Eyes and Teminite
- Weasley Old Weasel by teknoaxe
- Scaring the Bejeezus Out of Your Orchestra by teknoaxe
- Lost Dreams by Yaverclap
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!










