Lowest Price for melamine platters for Jeddah Manufacturers
Lowest Price for melamine platters for Jeddah Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our enterprise insists all along the standard policy of "product high-quality is base of business survival; client satisfaction could be the staring point and ending of an business; persistent improvement is eternal pursuit of staff" as well as consistent purpose of "reputation first, client first" for Lowest Price for melamine platters for Jeddah Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Provence , Oman , Las Vegas , Since the establishment of our company, we've realized the importance of providing good quality goods and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question points they do not understand. We break down these barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In The Kitchen With David on QVC September 17, 2017 (Full Episode)
John from http://www.discountjuicers.com/ compares and explains the differences between the different Omega horizontal single auger juicers. In this episode you will discover what similarities these juicers share, and what exactly makes them different. You will learn which juicer is the easiest to use, and which will make the most yield. You will also learn which produce items these style juicers are best at juicing, and which produce items they do not juice so well. After watching this episode, you will know which Omega horizontal single auger juicer is right for you if this is the style juicer you wish to purchase.
To learn more and purchase the Omega 8004:
http://www.discountjuicers.com/omega8004.html
To learn more and purchase the Omega 8007:
http://www.discountjuicers.com/omega8007.html
To learn more and purchase the Omega NC800:
http://www.discountjuicers.com/omeganc800.html
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!









