Hot sale reasonable price melamine bowl with handle Export to Iceland
Hot sale reasonable price melamine bowl with handle Export to Iceland Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Sticking to the principle of "Super High-quality, Satisfactory service" ,We are striving to generally be a very good business partner of you for Hot sale reasonable price melamine bowl with handle Export to Iceland, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Comoros , Islamabad , Providing the best products, the most perfect service with the most reasonable prices are our principles. We also welcome OEM and ODM orders.Dedicated to strict quality control and thoughtful customer service, we are always available to discuss your requirements and ensure full customer satisfaction. We sincerely welcome friends to come negotiate business and start cooperation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Southwest Research Institute:
We all eat food, but how do we know what we are putting in our mouths is safe? For 20 years, Southwest Research Institute has provided a range of food testing services to our clients to help them ensure food quality and safety from the farm to the fork.
How the Cam System works.
http://www.globalcrossnow.com.
Contact: jeff@globalcrossnow.com
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.










