Hot Sale for melamine solo cup for Bogota Factory
Hot Sale for melamine solo cup for Bogota Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our enterprise since its inception, constantly regards product good quality as organization life, constantly improve production technology, strengthen merchandise high quality and continuously strengthen enterprise total good quality administration, in strict accordance with all the national standard ISO 9001:2000 for Hot Sale for melamine solo cup for Bogota Factory, The product will supply to all over the world, such as: Mumbai , Romania , Liverpool , "Good quality and reasonable price" are our business principles. If you are interested in our products or have any questions, make sure you feel free to contact us. We hope to establish cooperative relationships with you in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
NOTE: YOU CAN’T GET A DRY ERASE BOARD WITH JUST ANY PLAIN WHITE COLORED BOARD! It needs to be acrylic coated! Sorry if that wasn’t clear enough.
Synopsis:
Here’s how to create an inexpensive and easy dry erase board, saving you hundreds of dollars and using some simple materials you can easily purchase from a home supply store!
You’ll need:
White Acrylic Panel
Wood Screws
Washers
Dry Erase Markers & Eraser
Tip: Measure your wall space you want to occupy with your dry erase board and get your panel board cut correctly BEFORE you take it home! This saves you the hassle of breaking out the saw and is EXTREMELY convenient!
Facebook: TravelerTraveler
Twitter: @HouseholdHacker .
.
Serious Business Inquiries Only: contact@householdhacker.com
-~-~~-~~~-~~-~-
NEWEST VIDEO: 10 Ways To Reuse Soda Cans In Your Home
-~-~~-~~~-~~-~-
Find EcoMade Dayton Dinnerware from Carlisle here: http://www.katom.com/cat/grid/carlisle-dayton-melamine-dinnerware.1.html
Carlisle EcoMade products are uniquely designed to return to the earth in the form of compost. Each piece of dinnerware and displayware begins the composting process in just 90 short days. These compostable dinnerware and displayware products are durable and considered to be the most environmentally friendly commercial grade melamine. Made from 50%sustainable natural resources, these plates maintain their appearance after an entire year of commercial dishwasher testing. This green dinnerware is available in twelve shapes and ten stylish colors.
Carlisle EcoMade Products can be purchased online at www.KaTom.com or you can call 1-800-541-8683 to speak with one of our helpful team members today!
We invite you to subscribe to our channel and/or add KaTom. We’d love to be your friend!
YouTube channel: http://youtube.com/user/KatomRS
Twitter feed: https://twitter.com/#!/KatomRS
Facebook: http://www.facebook.com/KaTomRS
Google+: https://plus.google.com/1169012810507…
Pinterest: http://pinterest.com/katomrs/
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!











