China Manufacturer for melamine kids mug for Iran Manufacturer
China Manufacturer for melamine kids mug for Iran Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of China Manufacturer for melamine kids mug for Iran Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Brisbane , Swedish , Comoros , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers, and hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need to have!Welcome all customers both at home and abroad to visit our factory. We hope to have win-win business relationships with you, and create a better tomorrow.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.allendesigners.com/products/fineline_tower_display_cases#.Uh33GtKsiSo
Fineline Towers give a refined and attractive appearance. Designed with an all glass exterior with thin modular framing, they show off your highlighted merchandise at its best. Standard tower features include glass door with lock, and pre-wired spotlights. Fineline Towers are ideal for showcasing fine collectibles, jewelry, giftware, cosmetics and fragrances, and other merchandise that calls for elegant display. Both towers measure 75″ high overall, with a 19″ high lower base, 51″ high glass display area, and a 5″ high crown at top. Square tower is 16″ square, with one spotlight. Hexagonal tower is 20″ wide, with two spotlights. Ships by truck-line for curbside delivery, we will notify you with truck-line shipping charges for your final approval. Please allow approx 3 to 4 weeks for delivery.
Where to find http://www.amazon.com/dp/B016PNT1VE/?tag=redbigcat-20 Tropical Forest, 8.5″ Melamine Figural Hibiscus Flower Plate discount. Best price for: Tropical Forest, 8.5″ Melamine Figural Hibiscus Flower Plate.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.










