Hot-selling attractive price melamine colander for America Importers
Hot-selling attractive price melamine colander for America Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Our goal is usually to deliver high quality items at aggressive price ranges, and top-notch service to shoppers around the entire world. We're ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their high quality specifications for Hot-selling attractive price melamine colander for America Importers, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Mongolia , Johannesburg , Our next goal is to exceed the expectations of every client by offering outstanding customer service, increased flexibility and greater value. All in all, without our customers we do not exist; without happy and fully satisfied customers, we fail. We are looking for the wholesale, Drop ship. Please contact us if you are interesting our products. Hope to do business with you all. High quality and fast shipment!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Over 200 motorsports-oriented videos, thrilling and action-packed! Share our passion on YouTube, susbcribe to Motul Channel now
http://www.youtube.com/motul
Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/motul
Join us on Facebook: http://www.facebook.com/motul
Visit us: http://www.motul.com
Music: “The Glitch Mob-Warrior Concerto”
Automatic Hydraulic PET cup making machine line from Jinhongsheng factory.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.










