High Quality melamine dog bowl to Orlando Factory
High Quality melamine dog bowl to Orlando Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our aim is usually to give superior quality items at aggressive rates, and top-notch company to clients around the earth. We have been ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their good quality specifications for High Quality melamine dog bowl to Orlando Factory, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Bangladesh , Argentina , We aspire to meet the demands of our customers globally. Our range of products and services is continuously expanding to meet customers' requirements. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A quick overview of my thoughts on two Harbor Freight routers.
Looking at the 1.5HP Plunge Router (Item #67119) and the 1/4″ trip router (Item #44914).
*No – I am not sponsored in any way by Harbor Freight* They don’t know I exist, and I’m perfectly OK with that!
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.











