factory low price melamine butter knife to Miami Importers
factory low price melamine butter knife to Miami Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We'll make every effort and hard work to be superb and excellent, and speed up our steps for standing inside the rank of intercontinental top-grade and high-tech enterprises for factory low price melamine butter knife to Miami Importers, The product will supply to all over the world, such as: Bangalore , Eindhoven , Iraq , With a fully integrated operation system, our company has won a good fame for our high quality products, reasonable prices and good services. Meanwhile, we have established a strict quality management system conducted in material incoming, processing and delivery. Abiding by the principle of "Credit first and customer supremacy", we sincerely welcome clients from home and abroad to cooperate with us and advance together to create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://AskWoodman.com/ This is the first video in a short series about using laminate to make shop work surfaces. In this four video series, Allan explains how laminate is made, demonstrates various ways of cutting laminate, how to apply the contact cement, and finally trim the laminate around the pre-drilled out holes to make it custom laminated Festool style multifunction table top.
Video 1 Details: AskWoodMan shows how to cut laminate to rough sizes. He recommends the table saw, but also shows how to use electric sheet metal shears, hand shears, snips and the laminate trimmer can work well if necessary.
______________________________________
Be sure to check out videos 2 through 4 in the Using Laminate In Your Woodworking Shop videos to learn more.
______________________________________
Want to know which tools and products that AskWoodman uses? Interested in learning more woodworking techniques? Read the articles that go with AskWoodman videos at http://AskWoodman.com/.
Allan Little is AskWoodman™
Follow him on twitter or subscribe to his blog!
http://twitter.com/askwoodman
http://askwoodman.com
China’s relationship with dairy products once soured, but the country seems to have moved past the aching melamine-tainted milk scandal in 2008. The scald has healed, and Chinese companies have whisked consumers, at home and abroad, away through high quality products and international cooperation, benefitting from the Belt and Road Initiative.
Subscribe to us on YouTube: https://goo.gl/lP12gA
Watch CGTN Live: https://www.youtube.com/watch?v=L2-Aq7f_BwE
Download our APP on Apple Store (iOS): https://itunes.apple.com/us/app/cctvnews-app/id922456579?l=zh&ls=1&mt=8
Download our APP on Google Play (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=com.imib.cctv
Follow us on:
Facebook: https://www.facebook.com/ChinaGlobalTVNetwork/
Instagram: https://www.instagram.com/cgtn/?hl=zh-cn
Twitter: https://twitter.com/CGTNOfficial
Pinterest: https://www.pinterest.com/CGTNOfficial/
Tumblr: http://cctvnews.tumblr.com/
Weibo: http://weibo.com/cctvnewsbeijing
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.











