High Quality for melamine windproof ashtray for Cyprus Manufacturer
High Quality for melamine windproof ashtray for Cyprus Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Windproof Ashtray |
| Item No. | AT001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,40pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.8 |
| Shipping Weight (kg) | 10 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Being supported by an innovative and experienced IT team, we could present technical support on pre-sales & after-sales service for High Quality for melamine windproof ashtray for Cyprus Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Sierra Leone , belarus , Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This tutorial is from a japanese needle felt book which I bought because I thought the roll cake looked so adorable! The trick is to use melamine foam for the body which makes it very easy to maintain the right shape. Melamine foam can also be used as a felting mat and you can buy it from any DIY shop (usually sold as “Dirt Eraser” or “Magic Eraser”). Look for generic drugstore brands which are plain white and cheap.
Because this project wasn’t from a kit, I bought the wool and eyes separately (links below). I also used leftover wool and thread from previous Hamanaka kits. Each cake takes about an hour to make. Needle felt looks nicer if the surface is very smooth so you can always spend a bit more time making sure everything is nice and dense.
Difficulty: EASY
Melamine Foam: http://amzn.to/1BcTHcX
Hamanaka Wool Candy: http://tinyurl.com/pmrece2
Eyes (3mm black): http://tinyurl.com/ppgdjvj
Kawaii Felt Mascots Book: http://tinyurl.com/ojv27yw
Nail Polish: Models Own Artstix – Utopian Ocean
I just want to thank all the new followers since I started my channel. I originally planned to do this as a side project, but seeing all the new followers and lovely comments has motivated me to make Youtube a priority! I have so many new project ideas lined up and can’t wait to share them all. Please subscribe and follow on Instagram to get the newest updates.
♥ Etsy Shop ♥ http://www.etsy.com/uk/shop/Maqaroon
♥ Facebook ♥ http://www.facebook.com/maqaroon
♥ Twitter ♥ http://twitter.com/Maqaroon
♥ Instagram ♥ http://instagram.com/maqaroon
♥ Tumblr ♥ http://maqaroon.tumblr.com/
Camera: JVC Everio
Software: iMovie 10.0.1
Sound: None / ASMR
I decided not to use music in felting videos because of the ASMR effect (autonomous sensory meridian response). Crinkly and crunchy noises are very relaxing to listen to and needle felt sounds seem perfect for that.
Ice Cream Spoon Set http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle Ice Cream Spoon Set by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Ice Cream Spoon Set
Please subscribe to our channel
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.










