Fast delivery for melamine outdoor dinnerware for UAE Factories
Fast delivery for melamine outdoor dinnerware for UAE Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for Fast delivery for melamine outdoor dinnerware for UAE Factories, The product will supply to all over the world, such as: Haiti , Kuwait , Colombia , Our products and solutions are sold to the Middle East, Southeast Asia, Africa, Europe, America and other regions, and are favorably appraised by clients. To benefit from our strong OEM/ODM capabilities and considerate services, be sure to contact us today. We will sincerely create and share success with all clients.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Portmeirion at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low..
For more details please visit: http://po.st/bdzA3w Thank You!
Botanic Garden Portmeirion 21 Piece Dinnerware Set Service for 4 Dinnerware
https://www.youtube.com/watch?v=Z4J8cmbBpoI
Please subscribe please? Thank you!
I’m not the seller of this product nor an endorser. I just want to share my review so customers will know what kind of items they are trying or want to buy or help buyers to decide on which product suit their needs. You can find this on Amazon. ![]()
#Amazon.com #Surpahs-Superior-Nested-Bowls
http://www.amazon.com/Surpahs-Superior-Nested-Matached-Complementary/dp/B01ABSN03Y?ie=UTF8&ref_=cm_cr-mr-title
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!










