Special Price for melamine coffee mug for Lithuania Importers
Special Price for melamine coffee mug for Lithuania Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We have the most advanced production equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized quality control systems and a friendly professional sales team pre/after-sales support for Special Price for melamine coffee mug for Lithuania Importers, The product will supply to all over the world, such as: Seattle , Qatar , Puerto Rico , You can always find the solutions you have to have in our company! Welcome to inquire us about our product and anything we know and we can help in auto spare parts. We have been looking forward to work with you for a win-win situation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A tray is a shallow platform designed for carrying things. It can be fashioned from numerous materials, including silver, brass, sheet iron, paperboard, wood, melamine, and molded pulp. Trays range in cost from inexpensive molded pulp trays which are disposable, to inexpensive melamine trays used in cafeterias, to mid-priced wooden trays used in a home, to expensive silver trays used in luxury hotels. Some examples have raised galleries, handles, and short feet for support.
Trays are flat, but with raised edges to stop things from sliding off of them. They are made in a range of shapes but are commonly found in oval or rectangular forms, sometimes with cutout or attached handles with which to carry them.
This video is targeted to blind users.
Attribution:
Article text available under CC-BY-SA
Creative Commons image source in video
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.










