High Quality for melamine popcorn bucket Wholesale to Jeddah
High Quality for melamine popcorn bucket Wholesale to Jeddah Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Square Melamine Popcorn Bucket |
| Item No. | BW269 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 15.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 4.5 |
| Shipping Weight (kg) | 5.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
Our target should be to consolidate and enhance the top quality and service of current goods, in the meantime frequently create new products to satisfy diverse customers' calls for for High Quality for melamine popcorn bucket Wholesale to Jeddah, The product will supply to all over the world, such as: Portland , Senegal , Oman , With more and more Chinese products and solutions around the world, our international business is developing rapidly and economic indicators big increase year by year. We have enough confidence to supply you both better solutions and service, because we've been more and more powerful, specialist and experience in domestic and international.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Melamine /ˈmɛləmiːn/ is an organic base and a trimer of cyanamide, with a 1,3,5-triazine skeleton. Like cyanamide, it contains 67% nitrogen by mass and, if mixed with resins, has fire retardant properties due to its release of nitrogen gas when burned or charred, and has several other industrial uses. Melamine is also a metabolite of cyromazine, a pesticide. It is formed in the body of mammals that have ingested cyromazine. It has been reported that cyromazine can also be converted to melamine in plants.
Melamine combines with cyanuric acid and related compounds to form melamine cyanurate and related crystal structures, which have been implicated as contaminants or biomarkers in Chinese protein adulterations.
This video is targeted to blind users.
Attribution:
Article text available under CC-BY-SA
Creative Commons image source in video
Where to buy B014SS5RDY/?tag=prosvidix-20 Ergo Elements Adjustable Height Standing Desk with Electric Push Button Grey Base, 4′ by 30″, Lava Stone coupon code. We would absolutely recommend the Ergo Elements Adjustable Height Standing Desk with Electric Push Button Grey Base, 4′ by 30″, Lava Stone.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.











