High Definition For melamine promotional gift for Oman Importers
High Definition For melamine promotional gift for Oman Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Promotinal Gift |
| Item No. | BW250 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 48sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 14 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.3 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We're proud from the higher client fulfillment and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for High Definition For melamine promotional gift for Oman Importers, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine , Sevilla , Brunei , We've been proud to supply our products and solutions to every auto fan all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Directed & conceived by Melanie Martinez
Produced by Wes Teshome
Cinematography by Josh McKie
Set design by Holly Trotta
Lighting by Freddy Cintron
Styling by Stella Rose Saint Clair
Hair by William Scott Blair
Choreography by Lafayette Nicolas
Onsite choreography by Carlos Neto
Edited by Melanie Martinez & Tony Corella
Production by NEVERSLEEP – https://vimeo.com/neversleeptv
Male lead: Eliseu Junior
UK Bbies, pre-order the Pity Party EP. Out 6th May: http://smarturl.it/PityPartyEP
Get ‘Cry Baby’ Now!
iTunes: smarturl.it/MelanieCryBaby
Google Play: smarturl.it/GP_MelanieCryBaby
Amazon: smarturl.it/A_MelanieCryBaby
Spotify: smarturl.it/S_MelanieCryBaby
Get Official Melanie Martinez Merch Here: http://smarturl.it/Visit_MMstore
Instagram: http://www.instagram.com/littlebodybigheart
Twitter: http://www.twitter.com/MelanieLBBH
Facebook: http://www.facebook.com/MelanieMartinezmusic
Get everything you need to make your own at http://rdy.cr/43013f. Get more KIN PARENTS tips & advice: http://bit.ly/KinParents
Tackle a simple new craft and start a new family tradition! Our Kin Parents Producer Robert Mahar offers up a simple way to customize a ceramic plate designed to make appearances on special “big days” – birthdays, first day of school, celebrating a team win or a job well done!
Find more of Robert’s work at http://www.maharcraft.tumblr.com.
Materials and tools:
plain ceramic plate
carbon paper
pencil
ceramic paint pen
Source:
Pebeo Porcelaine 150 Paint Markers, http://www.dickblick.com/products/pebeo-porcelaine-150-paint-markers
Instructions:
1. Print out desired text — choose a font size appropriate for your plate rim. Cut out text, leaving approximately a ½” border around text.
2. Tape cut out text to the backside of a piece of carbon paper. Cut carbon paper, Cut out text, leaving approximately a ½” border around text paper.
3. Position and tape to plate rim.
4. Trace over text with pencil to transfer image to plate. Gently remove carbon/paper from plate.
5. Trace over transfer image with ceramic paint markers. Allow to dry.
6. Bake for 30 minutes at 300°F (150°C). This makes the paint permanent and dishwasher-safe.
This project was presented by Kiersten Hathcock. Learn more about Kiersten and her company Mod Mom Furniture at these links:
http://www.modmomfurniture.com
Facebook: http://www.facebook.com/modmomfurniture
Twitter: https://twitter.com/modmomkiersten
Pinterest: http://pinterest.com/modmomfurniture
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!










