Factory directly provided melamine soap dish for Bangkok Manufacturers
Factory directly provided melamine soap dish for Bangkok Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We insist about the theory of growth of 'High excellent, Performance, Sincerity and Down-to-earth working approach' to offer you with great company of processing for Factory directly provided melamine soap dish for Bangkok Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Slovakia , Doha , Qualified R&D engineer will be there for your consultation service and we will try our best to meet your requirements. So please feel free to contact us for inquiries. You'll be able to send us emails or call us for small business. Also you are able to come to our business by yourself to get further knowing of us. And we will surely give you the best quotation and after-sale service. We're ready to build stable and friendly relations with our merchants. To achieve mutual success, we will make our best efforts to build a solid co-operation and transparent communication work with our companions. Above all, we are here to welcome your inquiries for any of our goods and service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are manufacturers, wholesalers & Exporters of these unique onyx decorative dishes/fruit trays crafted by exports. Each onyx stone dish/fruit trays has been beautifully sculpted by hand from a single piece of onyx. Expertly carved from precious stone, this exquisite fruit tray is a magnificent addition to our range. Each piece has been expertly crafted into the classic dish/fruit tray design. This exquisite onyx dish/fruit tray is an absolute beauty. It is suitable for an individual or corporate gift. A useful gift people will remember and love it. So win more friends with this lovely gift. This product is made of onyx, which is a translucent, semi-precious gemstone. It belongs to the mineral family of marble but it is distinguished by its delicate, beautiful colors and shades. These unique dish/fruit trays are carved and polished from highest quality Pakistani onyx. The multicolored surface of the stone creates a natural pattern of color and hue, which makes every individual piece a one of a kind. We are continuously developing our own styles as well as producing styles sent by our clients.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.











