Low MOQ for Melamine toothbrush holder for Adelaide Factory
Low MOQ for Melamine toothbrush holder for Adelaide Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine toothbrush holder |
| Item No. | CP012 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our group through specialist training. Skilled expert knowledge, sturdy sense of assistance, to fulfill the provider needs of shoppers for Low MOQ for Melamine toothbrush holder for Adelaide Factory, The product will supply to all over the world, such as: Melbourne , Adelaide , Bangladesh , We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost , shorten the period of purchase , stable products quality , increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Removing stains from Formica can be done by wiping the surface down on a regular basis, but stubborn stains can be removed with baking soda and water. Scrub a Formica surface to remove hard-to-clean stains with instructions from a professional house cleaner in this free video on housekeeping.
Expert: Rachel Yatuzis
Contact: www.greenkleeninc.com
Bio: Rachel Yatuzis is a professional house cleaner in Nashville, Tenn., specializing in using everyday household items for cleaning purposes.
Filmmaker: Tim Brown
Series Description: Keeping a house clean takes time and diligence. Learn to place a stamp between heavy books to flatten it out and more with instructions from a professional house cleaner in this free video series on housekeeping.
Timber Products Company’s Wemhoner machine is the workhorse for the company’s melamine panel production.
Go behind-the-scenes in this video to see how the Wemhoner operates, what it takes to keep it in top form, and the products its produces.
The melamine ships with hardwood-plywood, particleboard and other regionally produced products.
Founded in 1918, Timber Products Company is one of the most diversified companies in the wood products industry. For over 45 years under the same family ownership, Timber Products sets the standard for product quality, innovation and environmental stewardship.
Timber Products specializes in hardwood plywood as well as wood panels with a decorative overlay surface. As one of the largest manufacturers in America of hardwood plywood, Timber Products offers its customers a huge array of product choices, one to match every customer need.
Interested in Timber Products? Contact us here: https://www.timberproducts.com/talk-to-an-expert
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.











