Goods high definition for melamine divided plate to UK Factory
Goods high definition for melamine divided plate to UK Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Assume full responsibility to satisfy all needs of our clients; achieve continual advancements by endorsing the expansion of our purchasers; turn into the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of clients for Goods high definition for melamine divided plate to UK Factory, The product will supply to all over the world, such as: Venezuela , Iraq , Venezuela , Excellent quality comes from our adherence to every detail, and customer satisfaction comes from our sincere dedication. Relying on advanced technology and industry reputation of good cooperation, we try our best to provide more quality products and services to our customers, and all of us are willing to strengthen exchanges with domestic and foreign customers and sincere cooperation, to build a better future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Suitable for many industries, the flip chart easel can be used in meetings or conferences & has a number of features and benefits:
- Adjustable telescopic legs.
- Quick and easy to replace the flip chart pads.
- Adjustable pads to accommodate most sizes of chart pads.
- Dry wipe melamine writing surface.
- Tray for storing accessories.
http://www.key.co.uk/en/key/melamine-flipchart-easel
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!










