professional factory provide melamine coasters to Qatar Factory
professional factory provide melamine coasters to Qatar Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Fast and great quotations, informed advisers to help you choose the correct product that suits all your preferences, a short creation time, responsible top quality control and different services for paying and shipping affairs for professional factory provide melamine coasters to Qatar Factory, The product will supply to all over the world, such as: Yemen , Puerto Rico , Canada , All styles appear on our website are for customizing. We meet up to personal requirements with all products of your very own styles. Our concept is to help presenting the confidence of each buyers with the offering of our most sincere service, and the right product.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How to cut HPL Sheet, Fundermax Cutting Process,High Pressure Laminates Installation,Main Gate installation with wood in Delhi
Hpl Fabricator in Delhi,Steel Gate Contractor in Delhi,Steel Gate Design
FOLLOW ME ON INSTAGRAM =D http://instagram.com/andreaschoice
Facebook me!
http://www.facebook.com/AndreasChoice
Stuff in video:
exfoliating buffer from sally’s
Dove deodorant
Sugaring wax recipe:
2 cups sugar
1/4 cup water 1/4
cup lemon juice (FROM REAL LEMONS preferably)
Baking soda paste:
-mix baking soda and water until you have a paste… apply.. leave on for 10-15 mins, rinse
Apple cider vinegar:
-wipe with cotton ball, towelette, etc…no need to rinse
potato juice:
either blend it into a paste, or just cut the potato open. Juice should come right out. (twss)
baking soda deodorant
-Just apply to underarms
Links:
My Blog:
http://andreaschoiceonline.com
TWITTER!
http://twitter.com/AndreasChoice
TUMBLR:
http://andreaschoice.tumblr.com
Twitpic (Phone photos):
http://twitpic.com/photos/AndreasChoice
DailyBooth (webcam photos):
http://dailybooth.com/andreaschoice
Chick Approved:
http://chickapproved.com/partner/andreaschoice
Or, See all of my profiles here:
http://itsmyurls.com/andreaschoice
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.











